29 Mart 2019

Yalnız Değilsiniz

Öncelikle tüm okurlarımıza merhaba,

Bloğumuzda bu köşeyi (kısırlık) sorunu olanlara ışık tutabilecek konularda örnek  paylaşımlarda bulunmak için açtık.  Kendinize sorduğunuz ‘’Benim sorunuma benzer sorunu olan kişiler var mı?” sorusunun yanıtını alacak, olumlu sonuçları görüp motive olacak ve asla yılgınlığa kapılmayacaksınız.

Çip Bebek  Ailesi olarak sizlere yardımcı olabilirsek ne mutlu.  Bu köşemizde yalnızca sorunlar değil, mutlu haberleri de paylaşacağız.

Kısa bir süre önce hastamızın tedavi deneyimini sizlerle şöyle paylaşmaya başlayalım:

Hastamız bize ulaştığında, uzun tedavi süreçlerinden geçmiş, sorunları ise henüz belirlenememişti.  Son tüp bebek deneyiminde de sperm DNA hasarı tespit edilmiş bir çift. Çiftimizin yaşları 35 üzeri, 3.tüp bebek denemesinde embriyo genetik taraması olumsuz sonuçlanınca transferi gerçekleşmemiş. Hastamız Çip Bebek yöntemini duymuş ve internet aracılığıyla yöntemi araştırmış. 4. Tüp bebek tedavisinde, gittiği merkezde mikroçipli tüp bebek tedavisi yaptırmak istediğini doktoruyla paylaşmış. Hastanın sperm sayısında ve morfoloji(yapısal) bozukluk testler sonucunda görülmemiş ve doktoru mikroçipli yönteme gerek duymamış. Tedavi süreci başlamış ve embriyoları genetik tarama testine gönderilmiş. Sonuç maalesef negatif olunca hastamızın detaylı sonucuna bakıldığında spermde DNA hasarı tespit edildiği söylenmiş. Hasta bu sonuçtan sonra bizi bulup iletişime geçti ve  ‘’Mikroçipin görevi nedir?’’, ‘’Tedavide nasıl fayda sağlar?’’ gibi soruların cevaplarını bir de bizden dinlemek istedi. Hastamıza mikroçipin en büyük faydasının,  DNA hasarı en az oranda olan spermlerin seçildiğini  ve  bu nedenle de  gebe kalma  ihtimalini arttırdığını anlattık. Kendisi de bunları bildiğini ve bu nedenle mikroçipli tüp bebek yaptırmak isteğini ama gittiği merkezlerde  ‘’Neden bize uygulanmadı?”, “Neden gerek yok denildi?’’diye sordu. 

Sorularına bizler de cevap olarak; gitmiş olduğu  merkezin  mikroçip  yöntemini kullanmadığını  bildirdik. Bunun üzerine hastamız bizden hangi merkezlerde mikroçipli tüp bebek yapıldığını sordu, son denemesini bu yöntemle denemek istediğini söyledi. Biz de kendisine yaşadığı şehirdeki mikroçip kullanan merkezlerin bilgisini aktardık. Bu merkezlerden birini seçip tedaviye başlayacağını söyledi. Hastamızın mutlu haberini de en kısa zamanda alacağımıza inanıyoruz.  

Paylaşımımızın sonunda, şu atasözünün de ne kadar doğru olduğuna kanaat getirmekteyiz:

“Alet işler, el övünür.”

 Teknoloji doğru ellerde kullanana başarı, insanlara umut oluyor.

 

Şimdilik,  Hoşçakalın…

 

Sultan Kandemir

Çip Bebek

Çağrı Merkezi Yetkilisi

BİZ SİZİ ARAYALIM

Çip Bebek yöntemi hakkında detaylı bilgi için formu doldurun, biz sizi arayalım.